Nachlazení a kašel | Klíště | Horečka u dětí | Cestovní lékárnička | Péče o novorozence | Atopický ekzém
Užitečné rady
Nachlazení a kašel u dětí
Kašel, rýma, bolest v krku, teplota... to jsou všechno příznaky, které suveréně nejčastěji vedou rodiče s dítětem k lékaři. V naprosté většině případů je příčinnou akutní virové onemocnění horních cest dýchacích.
Toto onemocnění je u dětí velmi běžné a typicky má sezónní výskyt při přechodu teplého a studeného období – tedy jaro a podzim. Náchylnější k projevům nachlazení jsou děti předškolního věku, které mohou mít 4 – 6 epizod do roka, aniž by to znamenalo poruchu obranyschopnosti. Rizikovým faktorem je přítomnost zvětšené nosní mandle, což opět postihuje hlavně předškolní děti, a návštěva kolektivních zařízení.
Průběh nemoci
Prvním projevem nachlazení většinou bývá škrábání v krku, dítě je mrzuté, má rýmu, suchý dráždivý kašel, může mít teploty. Příznaky se většinou stupňují první 2 – 3 dny, poté ustupují teploty a kašel se stává vlhčím a méně dráždivým. Dítě začíná odkašlávat, rýma může být hustší . Většinou do 7 až 10 dnů od počátku nemoci příznaky odeznívají. Předškolní děti mohou odkašlávat po akutním infektu i několik týdnů, aniž by to znamenalo komplikaci virózy.
Tento průběh nachlazení je zcela přirozený a probíhá takto i bez jakékoliv léčby!
Léčba nachlazení je symptomatická, to znamená, že pouze zmírňujeme příznaky po dobu přirozeného průběhu onemocnění. Je nutno přijmout fakt, že neexistuje žádný zázračný lék "na kašel", který by odstranil veškeré příznaky nachlazení během 24 hodin.
Ke zmírnění vstupního suchého dráždivého a bolestivého kašle lze užít léky tlumící kašel, tzv. antitusika (STOPTUSSIN, PETIT DRILL, ...). Od těchto léků lze však očekávat maximálně zmírnění, nikoliv odstranění kašle! Je třeba si uvědomit, že kašel je veskrze užitečný reflex, kterým se organismus zbavuje infekce v dýchacích cestách!
Velmi příznivý efekt na počáteční stadia nachlazení má "obyčejný" čaj s medem a citrónem, popřípadě zázvorem. Tuto léčbu doporučují i odborní dětští plicní lékaři, kteří jsou naopak proti používání "sirupů na kašel" u dětí mladších 6 let. Noční kašel lze alespoň částečně příznivě ovlivnit podáním kapek FENISTILU ® na noc, příznivě působí i na noc podaná antipyretika (PARALEN, NUROFEN). Dítě by mělo mít více pod hlavou, spát ve větrané místnosti, pomáhá zvlhčení vzduchu kolem postýlky.
V případě rýmy je zásadní udržet nos průchodný. Na místě je odsávání sekretu z nosu malých dětí či nenásilné smrkání. Před odsáváním je vhodné prokapat nos přípravky s mořskou vodou k usnadnění odsátí hlenu.
Antibiotika, včetně lokálních do nosu, nejsou u běžného nachlazení, byť provázeného teplotou, indikována.
Po odeznění akutní fáze nemoci dejte dítěti týden čas na postupné přivykání běžnému rytmu – rekonvalescenci. Náhlý přechod z postele do plné zátěže a do kolektivu má často za následek další infekci, která snadno nasedne na nedohojenou sliznici dýchacích cest.
Běžné nachlazení, tak jak je popsáno výše je onemocněním, které můžete zvládnout doma sami a nemusíte při nekomplikovaném průběhu k lékaři, kde vystavujete dítě riziku získání dalších infekcí.
Lékaře doporučuji navštívit, když:
- teplota trvá déle než 3 dny
- dítě obtížně nebo sípavě dýchá
- dítě opakovaně zvrací a nepřijímá tekutiny
- nedochází k odeznění příznaků po 7 – 10 dnech nebo se ataky nachlazení opakují v krátkých intervalech
Nejlepší léčbou je, jak známo, PREVENCE.
Přirozenou prevencí nachlazení je otužování dítěte a zvykání na přechod z tepla do chladu a naopak. Celoroční denní pobyt na čerstvém vzduchu, včetně procházky v dešti s následným zahřátím čajem, je to nejlepší, co pro zdraví svého dítěte můžeme udělat. Patří sem i přiměřenost oblékání a teploty domácího prostředí. Místnost, kde dítě spí by měla být před spaním a i v průběhu spaní větraná s teplotou max. do 21°C.
Doporučuji pravidelné podávání vitaminu C, D a zinku od podzimu do jara. Zde se vyplatí číst složení multivitaminových přípravků. Většinou obsahují všechny možné vitamíny a doplňky, které ve skutečnosti dítě doplňovat nepotřebuje, zatímco výše uvedených je pomálu nebo vůbec žádné.
Pozitivní přínos na odolnost vůči infekcím má i saunování. Zde je však nutno přihlédnout k věku dítěte. Saunovat by se měli děti až od 3 let věku, pokud dříve, tak ne ve veřejných saunách (problematické udržení čistoty). Vždy musí být doprovod dospělé osoby. Základním předpokladem saunování je schopnost dítěte vyjádřit svůj dyskomfort a saunu kdykoliv opustit. Dítě si musí samo určovat, jak dlouho bude v sauně a jak se bude ochlazovat. Saunování musí být pro dítě především relax a ne stres.
nahoru ↑
Co vzít do lékárničky na cestu s dětmi?
- Přípravek proti cestovní nevolnosti (Kinedryl, Travel Gum…)
- Přípravek na ochranu pokožky proti slunečnímu záření . Děti do jednoho roku by na přímé slunce neměly chodit vůbec a i tam by měly být namazány, popřípadě chráněny lehkým oděvem. U moře je vhodné začít s ochranným faktorem SPF 30 – 40. Přípravků na trhu je celá řada (Daylong Kids, Weleda, Bioderma. …), nejlépe vám poradí v lékárně
- Přípravek na zklidnění spálené pokožky (Panthenol spray, krém)
- Antipyretika, analgetika. Lékem tlumící dobře současně teplotu a bolest je paracetamol (Paralen, Panadol) nebo ibuprofen (Ibalgin, Brufen)
- Léky na tlumení alergických reakcí (pyly, poštípání hmyzem, …). Volně dostupný a dobře účinný je např .Claritin nebo Zyrtec. Alergici mají sebou mít léky dle doporučení alergologa.
- Roztoky zmírňující průjem (Smecta, Enterol, Endiaron, Carbosorb, …)
- Rehydratační roztoky k naředění do vody při průjmu a zvracení (Kulíšek, Vodníček, …)
- Oční a ušní kapky (Ophtalmo-Septonex, Normison, …)
- Desinfekce – 3% peroxid vodíku na očištění silně znečištěných ran, jodovou desinfekci (Jodisol, Betadine) na ostatní poranění, zákusy klíšťat apod.
- Desinfekční mast (Betadine apod.), gázové čtverce, obinadlo a náplasti ke krytí ran
nahoru ↑
Klíště
Zde je několik základních poznatků o infekcích přenosných klíštětem. Zdrojem je článek našeho předního epidemiologa Prof. MUDr Jiřího Berana, CSc. Kompletní znění doporučuji přečíst zde.
- klíštětem je přenášena klíšťová encefalitida a lymeská boreliosa
- virem klíšťové encefalitidy se lze nakazit také požitím nepasterizovaného kozího nebo ovčího mléka či sýrů
- k přenosu viru klíšťové encefalitidy po přisátí infikovaného klíštěte dochází zpravidla nejdříve po 2 – 3 hodinách
- k přenosu bakterie lymeské boreliosy je zpravidla zapotřebí minimálně 24 hodin přisátí infikovaného klíštěte
- klíště před odstraněním potřeme alkoholovým desinfekčním roztokem (např. Jodisol, Septoderm) a po 3 – 5 minutách odstraňujeme nejlépe speciálními kleštičkami. Pokud klíštětem kroutíme, tak je jedno zda po nebo proti směru hodinových ručiček.
- při přetržení klíštěte není nutné zbytek klíštěte odstraňovat. Stačí potřít desinfekcí a organismus sám zbytek klíštěte z kůže postupně vyloučí stejně jako např. drobnou třísku
- zarudnutí v místě zákusu klíštěte je obvyklé. Pokud je menší než 3 cm v průměru, není důvod ke znepokojení. Zarudnutí větší než 5 cm mohou být spojena s infekcí a jsou důvodem k návštěvě lékaře
- klíšťata se v přírodě dostávají do výšky max. 60 cm. Nejlepší mechanickou ochranou je tedy pevná vyšší obuv, popřípadě nohavice kalhot v ponožkách. Vyplatí se také nastříkání repelentů na ponožky, konce nohavic a rukávů.
- očkování poskytuje ochranu pouze proti onemocnění klíšťovou encefalitidou. Očkovat lze po celý rok, v sezóně pro získání rychlejší ochrany lze využít tzv. zrychlené očkovací schéma.
nahoru ↑
Horečka u dětí
Za horečku považujeme tělesnou teplotu vyšší než 38 °C naměřenou v podpaží nebo vyšší než 38,5°C naměřenou v konečníku.
Horečka je přirozenou obrannou reakcí organismu na virovou nebo bakteriální infekci. Může být vyvolána i očkováním či doprovázet prořezávání prvních zubů u kojenců a batolat. Při horečce bývá dítě unavené, může si stěžovat na bolesti hlavy či bříška, rychleji dýchá. Rychle nastupující horečka je někdy doprovázena zimnicí . Na rozdíl od febrilních křečí je dítě při zimnici zcela při vědomí!
Nejčastější příčinou horečky je běžné virové onemocnění, často doprovázené kašlem a škrábáním v krku. Dále horečka doprovází anginy, záněty středního ucha, záněty průdušek či záněty plic. Horečka bývá součástí infekčních střevních zánětů ( nejčastěji tzv. střevních chřipek) a závažnějších zánětů močových cest.
Péče o dítě s horečkou
Dítě s horečkou by mělo být v klidu, ideálně na lůžku. Dbáme o dostatečný přísun vlažných nebo studených tekutin – slazený čaj, ředěné ovocné šťávy, minerální voda. Jídlo dítěti nenutíme, obvykle chuť k jídlu nemá, jako přísun cukru (energie) poslouží přiměřeně slazené tekutiny. Místnost by neměla být přetopená, ideální teplota je do 21°C. V případě propocení převlékneme pyžamo a lůžkoviny. Dítě s horečkou vyžaduje trvalý dohled dospělé osoby!
Léčba horečky
K léčbě horečky lze požít jednak fyzikální opatření a léky, které snižují tělesnou teplotu tzv.antipyretika . Obecně platí, že na prvním místě je použití léků a fyzikální opatření jsou spíše doplňkovou léčbou pro případy, kdy horečka po podání léků neklesá.
K dispozici jsou preparáty s paracetamolem a ibuprofenem – viz. tabulka níže. Oba léky jsou dostupné ve formě sirupu, čípku a tablet. Je dobré mít doma vždy formu léku pro podání ústy i čípek pro zvracející děti. Dávku paracetamolu i ibuprofenu lze opakovat po 6 hodinách, mezi sebou je lze střídat á 3 hod. Pokud má tedy dítě rychle se opakující teploty, můžete každou 3. hodinu dát střídavě paracetamol a ibuprofen. Při podání čípku je nutné chvíli přidržet obě půlky zadečku po dobu 2 minut, aby dítě čípek nevytlačilo. Děti obvykle při podání čípku protestují, ale je to nejrychleji účinkující forma antipyretika a pro kojence nejvhodnější. Zásadně však není vhodná u průjmu.
V žádném případě při horečce dětem nepodávejte preparáty s kyselinou acetylosalicylovou (ACYLPYRIN, ASPIRIN, ANOPYRIN)
Fyzikální opatření přicházejí do úvahu u dětí s vysokou horečkou , která rychle nereaguje na atipyretika . Zásadně však dítě při horečce musí mít teplé ruce a nohy , jinak fyzikální opatření neaplikujeme !! Studené zábaly lze aplikovat buď hrudník NEBO na zápěstí a třísla.
Kdy s dítětem s horečkou navštívit lékaře?
Horečka při virových infekcích trvá běžně 2–4 dny a pokud je dítě celkově v dobrém stavu resp. má pouze příznaky nachlazení a přijímá tekutiny a odlehčenou stravu, není nutné, alespoň v prvních dvou dnech, navštěvovat lékaře. Naopak lékaře je nutné při horečce dítěte navštívit vždy v těchto situacích:
- u kojenců v prvním půlroce života
- při teplotě 40°C a vyšší rektálně či 39,5°C a vyšší v podpaží
- při změně chování dítěte - nápadná apatie, halucinace, neztišitelný křik
- křeče, porucha vědomí - volat RZP
- změna barvy kůže – promodrávání v obličeji, prošednutí
- opakované zvracení, netolerance antipyretik
- silná trvalejší či opakovaná bolest břicha
- vyrážka, krvavé skvrny na kůži
- silná bolest hlavy
- bolestivé močení
- obtížné dýchání, sípání
Jak správně dávkovat antipyretika
Ibuprofen
Firemní názvy: IBUPROFEN, BRUFEN, NUROFEN, IBALGIN
Obvyklá dávka je 5 – 10 mg / kg podávaná 4 x denně po 6 hodinách
Váha dítěte (kg) | dávka sirupu na 1 podání 5ml = 100 mg ibuprofenu | čípek 60 mg ibuprofenu | čípek 125 mg ibuprofenu |
---|---|---|---|
7 | 2,0 – 3,0 ml | 1 čípek | |
8 | 2,0 – 4,0 ml | 1 čípek | |
9 | 2,5 – 4,5 ml | 1 – 1,5 čípku | |
10 | 2,5 – 5,0 ml | 1,5 čípku | |
11 | 3,0 – 5,5 ml | 1 čípek | |
12 | 3,0 – 6,0 ml | 1 čípek | |
13 | 3,5 – 6,5 ml | 1 čípek | |
14 | 3,5 – 7,0 ml | 1 čípek | |
15 | 4,0 – 7,5 ml | 1 čípek | |
16 | 4,0 – 8,0 ml | 1 čípek | |
17 | 4,5 – 8,5 ml | 1 čípek | |
18 | 4,5 – 9,0 ml | 1 čípek | |
19 | 5,0 – 9,5 ml | 1 – 1,5 čípku | |
20 | 5,0 – 10,0 ml | 1,5 čípku |
Děti vážící 20 kg a více mohou dostat 200 mg ibuprofenu v tabletě, nad 40 kg 400 mg.
Paracetamol
Firemní názvy : PARALEN,PANADOL,PANADOL BABY
Obvyklá dávka je 10 – 15 mg / kg / dávku podávaná 4 x denně á 6 hod
Váha dítěte (kg) | dávka sirupu na 1 podání 5ml = 125mg paracetamolu | čípek 100 mg paracetamolu | čípek 125 mg paracetamolu |
---|---|---|---|
5 | 2,0 - 3,0 ml | 1/2 čípku | |
6 | 2,5 – 3,5 ml | 1/2 čípku | |
7 | 3,0 – 4,5 ml | 1 čípek | |
8 | 3,5 – 5,0 ml | 1 čípek | 1 čípek |
9 | 4,0 – 5,5 ml | 1 čípek | 1 čípek |
10 | 4,0 – 6 ml | 1 - 1,5 čípku | 1 čípek |
11 | 4,5 – 7,0 ml | 1 - 1,5 čípku | 1 čípek |
12 | 5,0 – 7,5 ml | 1,5 čípku | 1 čípek |
13 | 5,5 – 8,0 ml | 1,5 čípku | 1,5 čípku |
14 | 6,0– 9,0 ml | 1,5 – 2 čípky | 1,5 čípku |
15 | 6,5 – 9,5 ml | 1,5 – 2 čípky | 1,5 čípku |
16 | 7,0 – 10,0 ml | 2 čípky | 1,5 čípku |
17 | 7,5– 10,5 ml | 2 čípky | 2 čípky |
18 | 7,5 – 11,5 ml | 2 čípky | 2 čípky |
19 | 8,0 – 12 ml | 2 čípky | 2 čípky |
20 | 8,5 – 12,5 ml | 2 čípky | 2 čípky |
Děti s váhou 15 kg a více mohou dostat ½ tbl Paralenu á 500 mg
Děti s váhou 35 kg a více mohou dostat 1 tbl Paralen á 500 mg
nahoru ↑
Péče o novorozence
Období těsně po narození dítěte je jedním z nejkrásnějších v životě. Je současně ale velmi náročné a krátce po porodu má řada maminek pocit, že se jim život otáčí naruby. Při návštěvách u vás doma i v ordinaci se vám snažíme předat řadu důležitých informací. Ze zkušenosti však víme, že v emočním vypětí, v jakém se rodiče nacházejí, celou řadu informací prakticky nevnímají. Následující řádky tak berte jako malého stručného průvodce životem novorozence, ke kterému se můžete opakovaně vracet v klidu domova.
Manipulace s novorozencem
- dítě má být v postýlce, v zavinovačce, bez polštářku. Lze polohovat na bok, popřípadě u dětí, které ublinkávají, dát postýlku do sklonu 20 – 30 st. Zásadně nedoporučujeme aby novorozenec spal v jedné posteli s dospělým!
- zdroj světla by měl být v nohách dítěte nebo by se měl stranově měnit. Stejně tak rodiče by měli měnit strany, ze kterých přicházejí k dítěti a mluví na něj. Tato opatření jsou prevencí zafixování polohy hlavičky k jedné straně.
- poloha na bříšku je nutná pro správný vývoj dítěte. Již novorozenec by měl být pokládán na bříško, ovšem vždy za vašeho dozoru. Neměl by na bříšku bez dozoru spát. Někdy je při plynatosti poloha na bříšku lépe tolerovaná než poloha na zádech.
Žloutenka
- žloutenka je v podstatě normálním jevem u většiny novorozenců. Někdy se žloutenka po odchodu z porodnice přechodně ještě zvýrazní. Nejčastějším důvodem jsou bílkoviny obsažené v mateřském mléce, které zpomalují rozpad žlutého barviva - bilirubinu.
- žloutenka bude v ordinaci pravidelně kontrolována, v případě nápadného zežloutnutí odebereme děťátku vzorek krve na přesnější vyšetření
- dítě se žloutenku pokládejte na světlo (ne na přímé slunce!), ideálně v dobře temperované místnosti, jen v plenách
Pupek
- dokud není pupek zcela zatažený, tak jej dvakrát denně zevnitř a okolo potřete desinfekčním roztokem. Tím je většinou 60% medicinální líh, který dostane při propouštění z porodnice.
- dokud není pupek zatažený, voda při koupání by měla dosahovat jen do boků, ne nad pupek
- zarudnutí, sekrece z pupku či jeho zapáchání je důvodem k neprodlené návštěvě lékaře!
Kyčle
- první vyšetření kyčlí probíhá v porodnici. Pokud vám lékař při propuštění neřekne jinak, děťátko by mělo mít do dalšího vyšetření tzv. širší balení, tedy stehna by měla být kolměji k trupu, tzv. žabička.
- druhé vyšetření kyčlí mají všechny děti v 6 týdnech věku. Na toto vyšetření půjdete v Pardubicích bez objednání. S sebou vezměte doklad o vyšetření kyčlí, který dostanete při propuštění z porodnice.
Kontakty:
MUDr H. Švábová, Komenského 87, Pardubice, tel: 466 535 014, kyčle: pondělí 8 – 12,00
MUDr D. Korec, Rokycanova 2798, Pardubice, tel: 464 007 740, kyčle: úterý 8 – 10,00
Léky
- Vigantol – vitamin D, prevence křivice. Předpis Vám vystavíme při prvním vyšetření novorozence. Užívá se 1 kapka lx denně od 14. dne života
- Kanavit – vitamin K, prevence krvácení. Indikován je pouze u kojených dětí, které nedostanou Kanavit injekčně v porodnici.Tyto dětí užívají od 1. týdne l kapku l týdně do 4. měsíce života. Léky kapejte přímo z lahviček do úst dítěte.
Kojení
- v době propuštění z porodnice není většinou laktace u maminky ještě úplně „rozběhlá“. K tomu dochází většinou mezi 6. a 14. dnem života dítěte. Nejlepším stimulem pro tvorbu mléka je přikládání dítěte. Po příchodu z porodnice by děťátko mělo být k prsu přikládáno minimálně po 3 hodinách, v prvním týdnu přes den i po 2 hodinách. Do plného nástupu laktace je vhodné kojit při jednom kojení z obou prsů, posléze je naopak vhodné prsy při jednom kojení nestřídat. Zhruba ve 14. dnech života by dítě mělo bát kojené přes den v intervalu 2,5 – 3 hodin a přes noc by mělo 5 – 6 hodin spát.
- kojený novorozenec má žlutou řídkou stolici („míchaná vajíčka“) cca 4x denně
- počet pomočených plen by měl být 4 – 6 denně
- novorozenec by se měl po kojení zklidnit a usnout. Čím je však starší, tím spíše se dříve budí, pláče, strká si ručky do úst. Toto jsou zcela normální sociální projevy novorozence a neznamenají, že má opět hlad! Potřebuje pochovat, slyšet váš hlas, přebalit, zabavit...
Očkování a prohlídky
- první vyšetření novorozence po propuštění z porodnice proběhne do 2 dnů buď u vás doma nebo na středisku. Další pravidelné kontroly novorozence jsou ve 14. dnech a 6. týdnech. Termíny dalších preventivních prohlídek najdete zde.
- první očkování proběhne ve 2.měsících života dítěte. Podrobnou informaci o povinném a nepovinném očkování dostanete při prohlídce ve 14. dnech věku na středisku.
Hygiena, procházky, oblékání
- koupání je optimální 2–3 x týdně, mýdlo stačí na celé tělo použít lx týdně. Koupeme jen krátce (cca 5 min). Denně se mají omývat vodou jen místa zapářky, zadeček a genitálie. Po koupání je nutné kůži dítěte ošetřit tzv. emoliencii, která zabrání vysušování kůže. Z běžně dostupných je mastička leniens, Infadolan, Aviril baby… Obecně by používané přípravky měly být určeny pro novorozence, bez parfemace. Mažeme celé tělo s výjimkou vlasaté části hlavy obličeje. U dětí se sušší pokožkou lze přidávat olejové emulze do koupele.
- přebalování by mělo být časté, jistě co nejdříve po každé stolici. Vlhčené ubrousky působí na novorozeneckou kůži často dráždivě, jejich užití by mělo být omezeno jen na situace, kdy není po ruce voda a plena. Po omytí a osušení doporučujeme na zadeček používat ochranné bariérové masti, např. Bepanthen, Sudokrém. Mazat zásadně v tenké vrstvě!
- nehty lze novorozenci stříhat dětskými nůžkami se zaoblenými konci. Nehty stříháme rovně, do oblouku je lze upravit jemným pilníčkem.
- oblečení by měl mít novorozenec vždy o l vrstvu více, než je příjemné vám. Při pobytu venku by hlavička měla být kryta vždy, byť jen lehkou plátěnou čepičkou. První procházka venku (cca 2.den po propuštění z porodnice) by měla být omezena na 20 min, dále procházky postupně prodlužujte. V zásadě by novorozence do 6 týdnů neměl být venku při při teplotě pod 0 stupnů a v létě při tropických vedrech. Kůže novorozence nesmí být vystavena přímému slunci.
nahoru ↑
Atopický ekzém
Atopický ekzém, jinak také atopická dermatitida, je chronické zánětlivé onemocnění kůže. Příčinou je vrozeně zhoršená bariérová (ochranná) funkce kůže, která dovolí pronikání potencionální alergenů do hlubších vrstev kůže. Následkem opakovaného pronikání alergenů je alergická, tedy zánětlivá reakce kůže. Kůže reaguje i na vnitřní vlivy , např. bílkovinu kravského mléka, léky, viry. Známé je také zhoršení ložisek vyvolané stresem.
Při narození je kůže obvykle zcela normální, první projevy atopického ekzému přicházejí většinou ve věku od 6 týdnů do 3 měsíců. Základním projevem jsou suchá, často začervenalá, svědící ložiska. U malých kojenců může být postižena jakákoliv část těla, typicky jsou to však tváře, krk , loketní a podkolenní jamky oblast genitálu. Typické je střídání klidové fáze, kdy je kůže pouze suchá, a fáze zhoršení, kdy ložiska zarudnou, mohou mokvat a silně svědí. Škrábáním svědivých ložisek může druhotně dojít k bakteriální infekci tzv. impetiginizaci ekzému. Malí kojenci s rozsáhlými ložisky neléčeného ekzému jsou v riziku závažné kožní infekce virem oparu (herpes virus).
Nejtěžší projevy atopického ekzému jsou většinou v prvním roce života, dále projevy ustupují a po 10. roce života jsou obtíže obvykle zcela minimální.
Desatero atopického ekzému
Hygiena
Koupání dítěte s atopickým ekzémem by mělo trvat jen krátce, max. 5 – 10 min a teplota vody by neměl přesáhnout 33st. V příliš teplé a dlouhé koupeli dochází k vysušení kůže a zhoršení ekzému. Olejové přísady do koupele jsou vhodné u dětí v klidovém stadiu. Pro kůži zarudlou je místo olejů vhodnější použít koupele ovesné či škrobové.
Požívejte speciální mycí kostky a gely pro atopiky bez obsahu mýdla. Pěnící či parfémované přísady do koupele jsou nevhodné. Po koupeli dítě šetrně osušte – ne třením.
Emoliencia
Emoliencia, čili zvláčňující přípravky jsou naprostým základem péče o atopickou kůži. Svým složením upravují porušenou bariérovou funkci může a omezují průnik alergenů dovnitř kůže. Za klidového stavu se používají samostatně, v případě akutního vzplanutí jsou doplňkem ke kortikoidům. První mazání dítěte by mělo ihned po koupeli, kdy je kůže ještě vlhká, dále se doporučuje promazávat ložiska 6 x denně . Na trhu je emoliencií pro atopiky celá řada od různých firem, v různých cenových relacích. S výběrem vám dle věku dítěte a postižení poradíme v ordinaci, v čase si většinou každý rodič najde preparát, který jeho dítěti nejvíce vyhovuje.
Kortikoidy
Krémy s obsahem kortikoidu jsou nenahraditelným lékem pro stavy zhoršení atopického ekzému. Svým protizánětlivým účinkem vedou velmi rychle ke zklidnění zarudlé a mokvající kůže a tím zvyšují komfort pacienta a snižují riziko komplikací. Krémy s obsahem kortikoidů vždy předepisuje lékař na základě zhodnocení stavu. Krém se nanáší v tenké vrstvě 1 – 2 x denně na postižená ložiska, ideálně večer po koupání – vždy před namazáním emoliencii ! Po zklidnění kůže, ke kterému dojde v řádu dnů se frekvence mazání snižuje postupně.
Dieta
Eliminační dieta, ať již vyloučení bílkoviny kravského mléka či jiného potenciálního alergenu, nevede ve většině případů ke zlepšení atopického ekzému. U kojenců není samotný atopický ekzém důvodem k dlouhodobé dietě matky nebo přechodu na mléko se štěpenou bílkovinou, pokud nejsou jiné známky alergie na bílkovinu kravského mléka. Není žádný důvod k odkládání zavedení příkrmů u jinak zdravého kojence s atopickým ekzémem. U starších dětí s prokázanou potravinovou alergií je třeba tyto potraviny ze stravy vyloučit.
Oblékání
Atopický ekzém je zhoršován pocením a stykem pokožky s umělými vlákny. Oblečení by mělo být prodyšné, ideálně bavlněné, neošetřované aviváží. Prodávají se speciální trika s přetahovacími rukávy a bavlněné rukavičky jako prevence škrábání. Skvělé vlastnosti má oblečení portugalské firmy SKINTOSKIN® vyvinuté speciálně pro atopiky.
Domácí zvířata
Pokud dítě nemá prokázanou alergii na zvířecí srst, která se většinou projeví spíše dechovými obtížemi, tak nemá smysl omezovat styk dítěte s atopickým ekzémem s domácími mazlíčky.
Antihistaminika
Léky mající tlumivý účinek na alergický zánět a snižující svědění jsou mnohdy používána jako doplňková léčba pro atopiky. Jejich efekt je však bez správné lokální léčby a dodržovaní režimových opatření zcela minimální.
Slunění
Atopický ekzém se většinou zlepšuje v létě a především u moře vlivem ultrafialových paprsků a vyšší vlhkosti vzduchu. Je však nutno pokožku chránit přes spálením , u malých dětí ideálně lehkým bavlněným oblečením a omezením pobytu na přímém slunci. Ochranné krémy by měly být z řady speciálně určené pro atopiky – bez parfemace a parabenů.
Lázeňská léčba
Lázně jsou pro děti s těžkou formou atopického ekzému vhodné. Indikuje ji kožní lékař, ke kterému všechny děti se závažnějšími formami atopického ekzému odesíláme.
Prevence
Časná péče o pokožku novorozence a kojence, důsledná aplikace emoliencií od narození a zabránění vysušení pokožky může snížit riziko rozvoje ekzému u vrozeně predisponovaného jedince. Preventivní dieta matky v graviditě, podávání hypoalergenních mlék či oddalování zahájení podávání příkrmů nemají na riziko vzniku atopie vliv.
nahoru ↑